Velikonoce jsou tradiční svátky jara, kdy se příroda probouzí ze zimního spánku, všechno kvete a rodí se nový život. České Velikonoce charakterizuje živá tradice - velikonoční pomlázka. Je to obyčej, kdy chlapci obcházejí domy s pomlázkou spletenou z vrbového proutí a zdobenou stuhami, tzv. tatarem. Pomlázka je symbol předávání síly, zdraví a svěžesti. Šlehány jsou dívky, aby byly zdravé, veselé a pilné. Jako odměnu dostanou od děvčat malovaná vajíčka jako symbol nového života.
Bohužel v této době tradiční obcházení děvčat není možné, proto si tyto krásné jarní svátky užijte v rodinném kruhu. Vyzdobte si svůj domov nebo i zahradu.
V jednom kurníku vzácná slepička seděla. Jen barevná vajíčka ta slepička snášela. V pondělí dávala modrá, ve středu zelená, v pátek krásná červená. Hospodář si drbe brady, za chvíli už ví si rady. Chtěl se na trh rychle vydat, všechna vejce draze prodat. Na trhu pán pyšně stojí, slípka v kleci, ta se bojí. Každý však chce vejce od ní, pánův měšec už se plní. Pán penízky v dlaních válí, těší se z nich jako malý. Jenže - v kleci sedět celý den, snášet vejce, nesmět ven.... To je vážně věc moc zlá. A tak těžká chvíle na slepičku dolehla. Jako v chvílích starostí, když nám barva z tváře mizí, zmizela i z vajíček, vypadají jako cizí. Celá bílá - jako jiné. Co jen poví hospodář? Co se asi stane? Hospodář, ten dostal zlost. "Bílých vajec máme dost!" Slepička ví, co je třeba. A vydá se na cestu, nový domov jde si hledat. Nebylo to cesta dlouhá za vlídnými hospodáři, slepička je brzy našla a už se jí dobře daří. A když přišel klidný čas, objeví se barvy zas. Však si lidé povídají že ta vzácná slepička zase začala snášet ta barevná vajíčka. A ten, kdo je nestihl získat, vzal si štětec, barvy. A aby si nemohl stýskat, sám si vejce barví.
Otázky pro děti: O kom byla pohádka? Čím byla slepička zvláštní? Co s ní hospodář udělal? Líbilo se to slepičce? A co se potom stalo, když byla slepička moc smutná? Líbilo se to hospodáři? Kam šla slepička, když ji hospodář vyhnal? Tam už se slepičce líbilo? Barvíte také na Velikonoce vajíčka? Jak je zdobíte?
Hluboká mistička, a v ní samá vajíčka.
Kdopak je snesl? No přece slepička.
Mám vajíčko bílé,
od slepičky milé.
A to bílé vajíčko,
nazdobím já maličko.
Líbí se mi velice,
tahle krásná... (kraslice)
Křídly mávám jako pták,
vyletím až do oblak.
(před každou práci s tužkou je třeba uvolnit ruce, prsty, ramena i celé tělo viz video)
Děti k namalované slepici dokreslují tečky se slovy:
Zob, zob, zrníčka zobe, zobe slepička.
Připravte si: plastová kelímek, hlínu, obilí či řeřichu, barevné papíry, lepidlo, nůžky, pastelky, fixy
Plastový kelímek naplníte hlínou. Do hlíny zasejete obilí či řeřichu. Na kelímek nalepíte či namalujete oči, pusu a nos, a tak vytvoříte obličej. Totéž můžete vyrobit z poloviny skořápky vajíčka. Pravidelně s dětmi společně zalévejte. Děti se tak naučí pečovat o rostliny. Do takto vyrobené hlavičky můžete ještě vyrobit zápich na špejli - vajíčko, kohoutka, kuřátko apod.
Jiná varianta je taková, že do staré punčochy nasypete hlínu a do ní vložte obilí. Punčochu zavážete a různě dozdobte, takže nám vznikne např. hlava zajíčka, kuřátka, holčičky, dědečka....
Připravte si: šablonu kraslice (viz níže), dírkovač, vlnu nebo stuhu, pastelky a barvy (vodové) na dozdobení
Z tvrdšího papíru si vystřihněte větší vajíčko. Celou kraslici si děti vybarví podle své fantazie.
Po obvodu vajíčka dírkovačem prorazte otvory. Děti pak budou vyplétat okraj kraslice stuhou, bavlnkou, nebo vlnou a na konci spojí mašličkou.
Pomozte dětem znázornit, kolik znamená dané číslo. Doporučujeme udělat si s dětmi nad číslo počet teček daného čísla.